Z występujących na rynku modeli elastycznego zakupu energii elektrycznej najczęściej spotykane są: model zakupu w transzach % oraz w transzach MW.
Co do zasady model zakupu energii w transzach, wyrażony zarówno w procentach (%), jak i w megawatach (MW), opisuje sposób, w jaki klient podejmuje decyzje dotyczące zakupu energii w określonych porcjach procentowych lub fizycznych jednostek (MW). Takie podejście pozwala na elastyczną reakcję na zmienne zapotrzebowanie na energię oraz dostępność energii na rynku.
Transze wyrażone w procentach (%):
Klient określa procentowy udział energii, jaki chce zakupić w ramach poszczególnych transz w stosunku do całkowitego zapotrzebowania na energię. Na przykład może zdecydować, że 30% energii będzie zakupione w pierwszej transzy, 50% w drugiej, a pozostałe 20% w trzeciej.
Transze wyrażone w megawatach (MW):
Klient określa fizyczną ilość energii elektrycznej, jaką chce zakupić w ramach poszczególnych transz, wyrażoną w megawatach. Na przykład może zdecydować, że w pierwszej transzy zakupi 10 MW energii, w drugiej 15 MW, a w trzeciej 5 MW.
Elastyczność w dostosowywaniu transz:
Klient może dostosowywać zarówno procentowy udział, jak i fizyczną ilość energii w transzach w zależności od bieżącego zapotrzebowania na energię, cen rynkowych, a także innych czynników, takich jak prognozy pogodowe czy awarie infrastruktury.
Optymalizacja zakupów:
Poprzez odpowiednie dobranie wielkości transz, klient może dążyć do optymalizacji kosztów energii, uwzględniając zmienność cen i zmienną dostępność na rynku.
Zarządzanie ryzykiem cenowym:
Wyrażając zakupy w procentach i megawatach, klient może zarządzać ryzykiem cenowym, minimalizując wpływ nagłych wzrostów cen energii.