2023-08-01

Ignitis Renewables i Ocean Winds wstępnymi zwycięzcami litewskiego przetargu na morską energię wiatrową

Ignitis Renewables z partnerem strategicznym Ocean Winds złożyła najwyższą ofertę w przetargu na litewski projekt morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 700 MW. Tym samym oczekuje się, że spółki zostaną ogłoszone wstępnym wykonawcą farmy offshore. Wartość oferty wyniosła 20 mln euro.

Litewska Krajowa Rada Regulacji Energetyki (NERC) – oganizator przetargu – wprowadziła koncepcję licytacji w czasie rzeczywistym, natomiast ostateczny zwycięzca przetargu zostanie ogłoszony na początku trzeciego kwartału 2023 r., po zakończeniu weryfikacji pod kątem zgodności z interesami bezpieczeństwa narodowego.

Jednym z najważniejszych projektów Litwy, a także Grupy Ignitis, mających na celu osiągnięcie niezależności energetycznej, są morskie projekty wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Inwestycje te przyczynią się do znacznego wzrostu ilości energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Tym samym zmniejszą zależność Litwy od importu energii elektrycznej, gwarantując przystępny cenowo prąd dla wszystkich mieszkańców i firm – powiedział Darius Maikštėnas, Prezes Grupy Ignitis.

Obszar morski przeznaczony pod budowę farmy offshore znajduje się w odległości około 30-36 kilometrów od litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego i zajmuje powierzchnię około 120 km2. Oczekuje się, że po uruchomieniu do 2030 r., morska farma wiatrowa o mocy 700 MW będzie generować do 3 TWh zielonej energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi nawet jedną czwartą obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną.

Rozwój portfela projektów offshore na Litwie i w krajach bałtyckich jest kamieniem milowym niedawno opublikowanej zaktualizowanej strategii Grupy. Potencjalna wygrana to kolejny, duży krok w realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest dostarczenie 4-5 GW zainstalowanej mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. – wskazał Thierry Aelens, Prezes Ignitis Renewables.

Grupa realizuje swój cel również poprzez rozwój w Polsce – gdzie do 2025 roku chce zwiększyć moc z OZE o 300 MW. Aktualnie w budowie są dwie farmy wiatrowe na Dolnym Ślasku – Silesia 1 i Silesia 2. Ich planowana moc zainstalowana wyniesie łącznie ponad 180 MW. Poza tym, Ignitis jest właścicielem jednej z największym farm wiatrowych w Polsce – Pomerania, o mocy 94 MW.

Po pomyślnym przejściu procedury kontroli interesów bezpieczeństwa narodowego, Ignitis Renewables i Ocean Winds będą zobowiązane do utworzenia spółki. Otrzyma ona pozwolenie na rozwój i eksploatację oraz prawo do korzystania z obszaru morskiego przez 41 lat.