2022-08-05

Grupa Ignitis inwestuje w Polsce

Ignitis Renewables, część międzynarodowej grupy Ignitis, podpisała umowę i rozpoczęła budowę nowej farmy wiatrowej w województwie dolnośląskim o mocy 50 MW. Inwestycja pochłonie ok. 70 mln EUR. Farma wiatrowa ma rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej w IV kwartale 2023 roku, a szacowana produkcja energii ma wynieść ok. 122 GWh rocznie.

Farma wiatrowa zlokalizowana w Bąkowie będzie miała 14 turbin wiatrowych o mocy 3,6 MW wyprodukowanych przez międzynarodowego producenta turbin Nordex. Prace budowlane będą prowadzone przez CJR Renewables. Wykonawca ten wybudował również inną farmę wiatrową Ignitis Renewables o mocy 94 MW na Pomorzu, która została uruchomiona pod koniec 2021 roku i jest jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. CJR Renewables buduje obecnie także inne farmy wiatrowe w Peru, Kolumbii i Portugalii.

Grupa Ignitis jest jednym z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Kapitalizacja firmy notowanej na giełdach w Wilnie i Londynie wynosi równowartość ok. 8 mld złotych. Cały portfel zielonych aktywów wytwórczych Grupy Ignitis, obejmujący aktywa operacyjne, aktywa w fazie rozwoju i w budowie, wynosi 1,4 GW.

W Polsce Grupa Ignitis, oprócz farmy wiatrowej na Pomorzu, rozwija portfel elektrowni słonecznych o mocy 80 MW oraz projekty typu greenfield o mocy 150 MW. Firma zajmuje się także hurtowym obrotem energią i gazem oraz sprzedażą energii i gazu do klientów końcowych. W ciągu dwóch lat działalności wolumen zakontraktowanej energii i gazu przekroczył już 2 TWh i stale rośnie.